Embassy of Ukraine in Prague / Velvyslanectví Ukrajiny v Praze

🔔🔔🔔Carol of the Bells se stala celosvětovým symbolem Vánoc.
Málokdo však ví, že tato původně 🇺🇦 píseň byla v roce 1922 vlivným nástrojem ukrajinské kulturní diplomacie a poprvé v Evropě zazněla právě v Národním divadle v Praze 11. května 1919. Byla to právě jarní Praha, kde začalo světové turné a představila se budoucí slavná světová melodie Carol of the Bells neboli Ščedryk ukrajinského skladatele Mykoly Leontovyče. Jak se to stalo?
👉 Leden 1919, Ukrajina. Ruské bolševické jednotky vedou hybridní válku proti Ukrajinské lidové republice (Ukrajinska narodna respublika – UNR). Ukrajina hledá v Evropě spojence, kteří by mohli přispět k záchraně její suverenity. Jak ale přesvědčit Evropany, aby byli Ukrajině příznivě nakloněni, když nevědí nic o její historii, jazyce nebo kultuře? To je úkol spadající do kulturní diplomacie. Konkrétní nápad iniciuje nejvyšší ataman armády UNR, tehdejší prezident ukrajinského státu Symon Petljura.
💬„Za týden složte kapelu, která pojede na zahraniční turné, jinak vás nechám zastřelit!“ přikazuje Petljura sice s nadsázkou, ale jinak zcela vážně jednomu z nejslavnějších kyjevských dirigentů své doby, Oleksandru Košycovi. Narychlo sestavený sbor dostává státní podporu a finanční prostředky.
🎩Zpěváci jsou přijímáni z celé Ukrajiny a zkoušky trvají krátce. Již 24. března 1919 se kapela Oleksandra Košyce ve složení 80 sboristů vydává na své první světové turné. První zastávkou je Praha. Program koncertu má tři části: duchovní písně, vánoční koledy a ukrajinské lidové koledy; většina kusů je v úpravě ukrajinského skladatele Mykoly Leontovyče.
👏Premiéra se koná 11. května 1919 v pražském Národním divadle. Ten den si lidé v Evropě poprvé poslechli slavného ukrajinského Ščedryka.
💬 Zařídit koncert na nejprestižnějším místě pražské kultury nebylo snadné. „Češi byli před příchodem ukrajinské republikánské kapely příznivci jediného nedělitelného Ruska a dívali se na náš separatismus s podezřením, že se dopouštíme zrady,“ napsal ve vzpomínkové knize bývalý člen tenorové sekce a administrátor sboru Oleksandr Pelenskyj.
💬Po pražském koncertu se ovšem rétorika českých muzikologů radikálně mění. Například Jaroslav Křička, skladatel a dirigent nejznámějšího pražského sboru Hlahol, píše: „Je těžko ruce psáti posudek, kde srdce zpívá chvalozpěv. Ukrajinci přišli a zvítězili. Věru, až příliš dlouho nevěděli jsme o nich a křivdili jsme jim těžce, když – nepoučeni a neinformováni – spojovali jsme je proti jich vůli v jeden celek s národem ruským. … Ukrajinci jsou jiní než Rusové a – řeknu hned – jsou nám ze všech Slovanů nejbližší: celou svou povahou, sankvinickou letorou, sklonem k humoru a lehké mysli, s kterou přenášejí se přes žaly a strasti. Jako všecko i jejich píseň je jiná, svérázná.“ (Hudební revue, r. 12, č. 9–10, 6/1919, s. 366)
🚀 Po mimořádném pražském úspěchu se Košycovu sboru dostalo neslýchané slávy v Paříži, Vídni, Berlíně, Ženevě, Basileji, Bernu, Lausanne a Curychu. Po skončení evropského turné odcestoval ukrajinský sbor s dirigentem Košycem do Spojených států. Dne 5. října 1922 se uskutečnila premiéra v newyorském prestižním sále Carnegie Hall. Ten večer uslyšeli Američané poprvé Ščedryka, svoji budoucí oblíbenou koledu Carol of the Bells. O 14 let později, 21. listopadu 1936, si Peter J. Wilhousky, americký dirigent ukrajinského původu, nechává práva na Carol of the Bells patentovat.
Sláva ukrajinského Ščedryka však nemohla zabránit bolševikům v útoku na Kyjev. Roku 1921 bylo území Ukrajiny anektováno a rozděleno na základě Rižského míru mezi Polsko a sovětské Rusko.
🕯 Kapela přestala existovat posledním koncertem v New Yorku v květnu 1924. Dirigent Oleksandr Košyc byl v sovětských časech označen za nepřítele ukrajinského lidu a zůstal v exilu v USA. Skladatele Mykolu Leontovyče, autora Ščedryka, zabili čekisté na Ukrajině v roce 1921 v jeho rodném domě. O pár let později (1926) zavraždil v Paříži sovětský agent Symona Petljuru.
🌻 Ukrajinskou píseň se však umlčet nepodařilo. Ukrajinský Ščedryk sice ztratil svůj originální, obtížně vyslovitelný název Ščedryk, ale dostal nové, mezinárodní jméno Carol of the Bells a stal se celosvětově populární vánoční melodií. Až v současné době Ukrajina vrací koledě jejího skutečného autora a připomíná její evropskou premiéru v Praze v květnu 1919.
👂 Zítra, po 100 letech od první americké premiéry, kyjevský dětský sbor Ščedryk a ukrajinská národní kapela Dumka znovu zazpívají světoznámou ukrajinskou píseň Ščedryk v Carnegie Hall. Koncert budou uvádět režisér Martin Scorsese a herečka Vera Farmiga. V rámci večera zazní kromě Ščedryka skladby světově známých skladatelů Erica Whitacre, Leonarda Bernsteina, Valentyna Sylvestrova, George Gershwina.
Sledovat koncert můžete zítra od 20:00 naživo na Vimeo: http://vimeo.com/event/2656132
Více info v článku ukrajinské badatelky Tiny Peresuňko v překladu Rity Kindlerové: https://czechia.mfa.gov.ua/cs/news/prazsky-triumf-scedryka

Recent posts

See All
  • Hans Weber
  • December 18, 2024

11.12.2024 Qatar National Day: A Celebration of Unity and Heritage

  • Hans Weber
  • December 18, 2024

05.12.2024 Celebrating Independence and Unity: Albanian National Day

  • Hans Weber
  • December 18, 2024

05.12.2024 Celebrating History and Identity: The National Day of North-Macedonia

Prague Forum Membership

Join us

Be part of building bridges and channels to engage all the international key voices and decision makers living in the Czech Republic.

Become a member

Prague Forum Membership

Join us

    Close